سبدخرید 0
سبد خرید
تعداد: 1 عدد
قیمت: 190000ريال

انواع بند چرمی

    پنجشنبه 13 خرداد

 

 

از همان زمان ساخت اولین ساعت مچی، بندهای چرمی رواج بسیاری پیدا کرد. ظاهر کلاسیک و شیک و در عین حال ساده این جنس از بندها، باعث محبوبیت و ماندگاری آنها تا به همین امروز بوده است. اما شهرت و محبوبیت بندهای چرمی، مانع از تلاش برای ابداع جنس های جدیدتر با کاربردهای متفاوت تر نشد. امروزه در ساخت بند ساعت از پنج جنس اصلی استفاده می شود که شامل؛ چرم، انواع پلاستیک، انواع فلز، برزنت و سرامیک است. در ادامه به مرور جنس چرم می پردازیم.

چرم:

همان طور که ذکر شد چرم قدیمی ترین جنسی است که در بند ساعت از آن استفاده شده است. ظاهر بندهای چرمی به گونه ای است که با هر استایل و با هر تم رنگی، کاملا متناسب است و طی دویست سال گذشته، هیچگاه از مد نیفتاده است. همچنین جنس چرم از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است و قادر است چند سال با ظاهر مناسب خود، در همه مناسبت ها همراه شما باشد.  

 

 

انواع چرم:

جنس چرمی که در بند ساعت استفاده می شود، به دو گونه تقسیم می شود؛ چرم طبیعی و چرم مصنوعی. چرم های طبیعی ماندگاری بیشتری دارند و کیفیت آنها نیز نسبت به چرم مصنوعی بهتر است. از همین رو تهیه آنها هزینه بیشتری نیز می طلبد. در ساخت این نوع از بندها از پوست حیواناتی مانند گاو، گوساله، کروکودیل، مار، شتر، بز و یا گاهی شتر مرغ یا حتی آبزیانی مانند کوسه بهره می برند. در کنار مزایای فراوان بند چرم، معایبی نیز وجود دارند. برای مثال اگر ساعت مچی با بند چرم طبیعی به مدت طولانی روی دست بسته شده باشد، موجب تعریق مچ دست می شود و همچنین بوی آن را به خود جذب می کند. بنابراین توصیه می شود کسانی که با تعرق بسیار بدن مواجه هستند، بند چرم را انتخاب نکنند.

از طرفی دیگر، بند ساعت از جنس چرم های مصنوعی قیمت پایین تری دارد و معمولا نسبتا از تنوع رنگی بیشتری نیز برخوردار است. بسیاری از افراد که حامی حیوانات و محیط زیست هستند، بند چرم مصنوعی را به طبیعی ترجیح می دهند. ضمنا بند چرم در مقابل رطوبت اصلا مقاوم نیست و در مقابل آب یا هرگونه رطوبت دیگری باید از آن مراقبت شود.

انواع بند چرمی

بندهای چرمی ساعت با طراحی های مختلفی به بازار عرضه می شوند که عبارتند از؛ بند چرم معمولی، دوخته شده، اگزاتیک (دانه دار)، دوطرفه، رالی، خلبانی، باند.

 

 

معمولی: بند چرمی معمولی دارای طراحی ساده ای است و سطح صافی دارد. اگر از نوع طبیعی باشد، از جنس چرم گاو یا گوساله ساخته شده است. از رنگ های خنثی و کلاسیک از جمله مشکی، قهوه ای، عسلی در آن استفاده می شود.  این نوع بند، کلاسیک ترین نوع بند چرمی است و افرادی که به دنبال ظاهری ساده اما شیک هستند، برای ساعت روزمره خود و یا همراه با استایل اداری، از این نوع بند استفاده می کنند.

 

 

دوخته شده: با ایجاد راه دوخت روی بند چرم معمولی، بند چرم دوخته شده ساخته می شود. رنگ نخ استفاده شده، معمولا رنگی کاملا متضاد با رنگ بند است تا بیشتر به چشم بیاید. این نوع از بند ساعت، ظاهر اسپرت تری نسبت به بند چرم معمولی دارد و در بسیاری از موارد با شلوار جین ست می شود.

 

 

اگزاتیک: بند چرم اگزاتیک معمولا از پوست کروکودیل یا مار تهیه می شود و از قیمت بالاتری نسبت به چرم گاو یا گوساله برخوردار است. از این بندها در مناسبات بسیار رسمی و همراه با کت و شلوار استفاده می شود. هرچند که بند چرم طبیعی یا مصنوعی با طرح بند اگزاتیک نیز در بازار موجود است که تهیه آن هزینه کمتری می طلبد.

 

 

دوطرفه: روی این نوع از بند ساعت، دو راه دیده می شود که توسط دو بالشتک باریک که درون بند قرار داده شده اند، به وجود آمده است. بندهای دوطرفه به بهترین نحو با ساعت هایی با قاب مربعی یا مستطیلی ست می شوند، هرچند که همراه قاب های گرد هم استفاده می شود. از این بند در استایل های اسپرت استفاده می شود. 

 

 

رالی: بند رالی را از سوراخ های بزرگ تعبیه شده روی آن می توان تشخیص داد. طراحی این نوع از بند ساعت، با الهام از دستکش های رانندگان رالی انجام شده است. این سوراخ ها چه در دستکش و چه در بند رالی، به منظور ایجاد جریان هوا و جلوگیری از تعرق تعبیه می شدند اما امروزه بیشتر جنبه زیبایی دارند. بند رالی در استایل های اسپرت کاربرد بسیاری دارد.

 

 

خلبانی: شناسه بند خلبانی، دو پرچ نسبتا بزرگ در نزدیکی سربند است. زمانی که اولین ساعت های خلبانی ساخته می شدند، بند خلبانی طراحی شد. این بندها طول نسبتا بیشتری داشتند و دارای دو پرچ در نزدیکی هر سربند بودند تا کاملا محکم باشند و از دست خلبان یا از خود ساعت به هیچ وجه جدا نشوند. امروزه، ساعت های خلبانی با بندهای دیگری نیز به بازار عرضه می شوند اما برای دوست داران ساعت، این بند کلاسیک خلبانی هنوز جذابیت خود را دارد.

 

 

 

 

باند: این مدل بندها همراه با قسمتی چرم اضافه برای زیر قاب ساعت تهیه می شوند. کسانی که بدنشان به فلز حساسیت نشان می دهد، معمولا از این بند استفاده می کنند. همچنین این نوع از بند ساعت می تواند عرق را از ساعت مچی جذب کند، هرچند امروزه که ساعت ها با مقاومت بالا در برابر آب ساخته می شوند، این مزیت کارکرد چندانی ندارد.

کوتاه کردن بند چرمی

بند ساعت چرمی معمولا با دو قفل بند به بازار عرضه می شود: قفل سگکی و قفل کلیپسی.

 

 

در بندهای چرمی که از قفل سگکی استفاده می کنند، از آنجا که سوراخ های متعددی برای اندازه های متفاوت مچ دست بر روی آن تعبیه شده است، نیازی به کوتاه کردن بند نیست و بر دست اکثر افراد اندازه هستند. اما گاهی نیز پیش می آید که مچ طول بسیار کمتری از بند دارد. در این صورت برای انجام تطابق اندازه مچ دست با بند ساعت، سوراخ دیگری بر روی آن تعبیه می کنند. برای تمیز انجام شدن کار، معمولا به تعمیرکاران ساعت مراجعه می شود و این عمل در زمانی کوتاه و با هزینه ای کم انجام می شود.

 

 

اما در بندهای چرمی که از قفل کلیپسی استفاده می کنند، با استفاده از حرکت دادن خود قفل روی بند، به آسانی می توان آن را اندازه کرد و نیازی به مراجعه به تعمیرکار ساعت نیست.

سخن آخر

تیم گالری ساعت کاظمی با 40 سال سابقه در زمینه ساعت های برند سوییس و ژاپن، مفتخر است با دو تن از مجرب ترین تعمیرکارهای ساعت در ایران همکاری داشته باشد و بند ساعت شما را به بهترین نحو به اندازه مچ دست شما تضمین کند.

گردآوری و ترجمه: سارا حسینی