سبدخرید 0
سبد خرید
تعداد: 1 عدد
قیمت: 190000ريال

تعمیرکار ساعت: نکاتی که باید بدانید

    پنجشنبه 9 اردیبهشت

 

امروزه ساعت های مچی از تکنولوژی پیچیده ای برخوردار هستند. سیستم این ساعت ها، به خصوص برند های سوییسی و ژاپنی، طی قرن ها روز به روز ارتقا یافته، به امکانات فوق العاده مختلف آنها در طول سالها اضافه شده و تکنولوژی آنها روز به روز در حال پیشرفت بوده است. این عوامل شناخت سیستم آنها را مشکل تر کرده است.

 با وجود این که برندها عمر طولانی ساعت را تضمین می کنند، تمام شدن عمر باتری، نفوذ آب، شکستگی قطعات، جدا شدن اجزا ظاهری، خش افتادن در ظاهر ساعت که می توانند معلول ضربه خوردن ساعت باشند و یا سرویس بعد از چند سال کارکرد اموری طبیعی هستند که ممکن است برای ساعت اتفاق بیفتند و نیاز به شناخت یک تعمیرکار حرفه ای ساعت را نمایان می کنند.

 اما چگونه تشخیص دهیم یک تعمیرکار ساعت به اندازه کافی حرفه ای هست یا نه؟ چگونه ساعت گرانبهای خود را به او بسپاریم و به کار وی اعتماد کنیم؟ آیا باید درباره ساعت و تکنولوژی آن به شخصه مطالعه کنیم تا تعمیرکار ساعت را محک بزنیم؟ خیر. در ادامه ما به توضیح نکاتی میپردازیم تا در صورت خرابی ساعتتان، بدون هیچ نگرانی در راستای تعمیر آن قدم بردارید.

 

 

مهارت های تعمیرکار ساعت حرفه ای

یک تعمیرکار ساعت مثل همه افرادی که در حرفه های دیگر مشغول هستند، در حرفه اش به دانش و مهارت های مشخصی نیاز دارد؛ از جمله

دانش و علم کافی درباره سیستم ساعت برای تعمیر و تعویض قطعات

مهارت در تشخیص قطعه ای که لازم است تعمیر شود.

مهارت گوش کردن؛ پرداختن دقت کافی در مسائلی که صاحب ساعت بیان می کند، پرسیدن سوالات لازم از وی و سپس وقت گذاشتن برای پیدا کردن نکات مهمی که به تشخیص علت خرابی ساعت کمک می کند

داشتن تفکر انتقادی؛ استفاده از منطق در پیدا کردن راه حل برای تعمیر و یا ارتقا ساعت

مهارت در صحبت کردن؛ قدرت صحبت با مشتریان به صورتی که اطلاعات لازم را به دست آورد

مهارت در حل مسائل پیچیده؛ پیدا کردن مشکل در سیستم پیچیده ساعت و مرور اطلاعات داده شده توسط مشتری تا گزینه ها و راه حل های مختلف را برای تعمیر ساعت تعیین کرده و بهترین راه را، از لحاظ صرفه و طولانی ماندن عمر ساعت، انتخاب نماید

مهارت و دانش آنالیز کیفیت؛ طرح و انجام تست برای تعیین کیفیت ساعت ها، به خصوص ساعت هایی که سال ها عمر کردند.

علاقه وافر به مطالعه؛ از آنجا که تکنولوژی مخصوصا در زمینه ساعت هرروز در حال رشد است، یک تعمیرکار ساعت نیاز دارد مطالعه بسیاری در این زمینه داشته باشد.

 

 

ویژگیهای شخصیتی تعمیرکار ساعت

یک تعمیرکار ساعت برای موفق بودن در حرفه خود به ویژگی های شخصیتی خاصی نیاز دارد.

با وجود هزینه های گزافی که در برابر ساعتهای برند می پردازیم، قابل اطمینان بودن از حیاتی ترین ویژگی های شخصیتی برای یک تعمیرکار ساعت است. در صورتی که وی نتواند اعتماد مشتریان خود را جلب کند و صفات دیگری مثل امانت داری خود را به آنها نشان دهد، قادر نخواهد بود به حرفه خود ادامه دهد.

 همچنین از آنجا که این ساعت ها برای مچ دست طراحی شده اند، در اندازه های کوچک موجودند و بنابراین سیستم آنها نیز از قطعات ریز در اندازه های کوچک تشکیل شده است. یک تعمیرکار ساعت علاوه بر جزئی نگری و دقت به جزئیات، نیاز به شخصیتی با صبر و حوصله فراوان دارد. چراکه در راستای تعمیر ساعت، گاهی لازم است ساعت ها با همان قطعات ریز به کار بپردازد.

در کنار ویژگی های ذکر شده، وی به تفکر تحلیلی و قدرت ابتکار خود نیز نیاز خواهد داشت، چراکه تشخیص علت خرابی ساعت و در ادامه تعیین راه تعمیر آن امری است که در کنار مهارت و علم کافی، ابتکار و خلاقیت تعمیرکار ساعت را می طلبد.

از آنجا که افراد مشغول در این حرفه معمولا با ارباب رجوع سر و کار دارند، رفتار مودبانه با مشتریان و داشتن صبر و حوصله در زمان تعامل با آنها امری ضروری است. افراد مختلف با شخصیت ها و فرهنگ های متفاوت برای تعمیر ساعت خود به تعمیرکار ساعت مراجعه می کنند و مهارت در ارتباط گرفتن با هر نوع مشتری، برای شغل او از واجبات است.

 

 

سخن آخر

ساعت های مچی در انواع مختلف هر چند وقت یکبار به تعمیرکار ساعت نیاز پیدا می کنند. در این نوع از موارد، بسیاری نگران می شوند و در متون و مقاله ها به دنبال اطلاعات تخصصی تعمیر ساعت می گردند تا مبادا این عوامل ناچیز باعث از کار افتادگی همیشگی ساعتشان به دلیل اشتباهی فنی شوند. اما با توجه به نکاتی که ذکر شد، می توان تعمیرکار حرفه ای ساعت را شناخت و با خیالی راحت ساعت خود را به او سپرد. این افراد با سالها تجربه، دانش و مهارت به بهترین روش ساعت شما را تعمیر میکنند وارتقا می بخشند. تیم گالری ساعت کاظمی با 40 سال سابقه در زمینه ساعت های برند سوییس و ژاپن، مفتخر است با دو تن از مجرب ترین تعمیرکارهای ساعت در ایران همکاری داشته باشد و تعمیر ساعت شما به بهترین نحو را تضمین کند.

 

گردآوری و ترجمه: سارا حسینی