سبدخرید 0
سبد خرید
تعداد: 1 عدد
قیمت: 190000ريال

یک قطعه از تاریخچه ساعت سازی سوئیس

    شنبه 17 آذر

داستان روندا از 70 سال پیش در والی والدنبرگ در ایالت کانتون بازل کشور سوئیس آغاز می شود. آنچه که به عنوان یک شرکت کوچک و مدرن روستایی شروع به کار کرد، طی سالها فعالیت به یک وابستگی خانوادگی تبدیل شده است که اکنون بخش وسیعی از تولید موتور ساعت در سراسر جهان را در اختیار دارد.

ویلیام موست در 3 ژوئن 1909 در روستای هولستین متولد شد.او در همان روستا رشته مکانیک را بصورت دقیق تعلیم دید و بیشتر وقت خود را با آزمایش و کاردر کارگاه کوچکی که در خانه پدری خود ساخته بود, صرف می کرد.
اختراع دنباله دار
مدتها گذشت تا ویلیام اولین اختراع خود را انجام داد.در بهار سال 1929 ابزاری اختراع کرد که میتوانست 32سوراخ همزمان را به صورت دقیق و سریع بر یک صفحه انجام دهد.او اختراع جدید خود را در اختیار کارفرمای خود گذاشت و همواره در فکر استقلال در تولید و کار بود ولی این اختراع هم منجر به این امر نشد.
تجربه در Oris
ویلیام برنامه های آموزش عالی خود را به تعویق انداخت و به شرکت Oris ملحق شد تا مهارت های تولید ساعت را یاد بگیرد.در سن 22 سالگی به عنوان رییس بخش تولید  و مونتاژ موتور ساعت منصوب شد.با وجود مسئولیت های بزرگ که به او سپرده شده بود، این مدیر جوان، مجرب و جاه طلب به آینده شغلی خود در اوریس شک و تردید داشت و تصمیم گرفت که در اولین فرصت شرکت مستقل خود را در بخش تولید ساعت راه اندازی کند.ویلیام در کنار وظایف خود در شرکت اوریس,دوره تعلیمی خود را در ساعات شبانه پیگیری می کرد.او  در اوقات استراحت ماشین کوچکی از چرخها و پیچهایی که در ساعت سازی استفاده می شد درست کرده بود.با این حال بزرگترین دستاورد وی در توسعه کاریش,خلق یک ماشین حفاری سریع بود که 20عملیات را بصورت فرایند دایره ای انجام می داد.بالاخره ویلیام موست در تاریخ 1 نوامبر 1994 گام جسورانه ای برای راه اندازی شرکت خود که متشکل از 7 کارمند بود برداشت.او پس از جنگ جهانی دوم,سرانجام طرحهای ساختمانی خود را در عمل اجرا کرد و در سال 1946 به شرکت جدید وارد شد و در پی ثبت نام تجاری برآمد.
اما چه نامی ؟در نهایت ویلیام از اصطلاح فرانسوی "arrondir" به معنای محور دایره رسید.رندا متولد شد و این شرکت در تاریخ 18 نوامبر همان سال به کارخانه جدید خود در شهر لاوسن نقل مکان کرد.در اوایل کار با 45 کارمند,کار را شروع کرد و تولیدات حول محور وچرخهای ساعت می گشت.با ثبت اختراعی جدید,هماهنگی بین پین پالت در ساعتهای Roskopf طرحی جدید در برنامه تولید گنجاند و چرخ تعادلی در موتور ساعت از سال 1958 اضافه شد.در ادامه این اختراع,با شرکت Brac که در سولتهورن مستقر بود,قرارداد همکاری به امضا رسید.

در سال 1950 نیروی کار در رندا به 220 نفر افزایش یافت.سالهاست که مقامات سوییس,صنعت ساعت سازی را با قانون گذاری حمایت کردند و حقوق تولید را تنها به تولید کنندگان واگذار میکنند.پس از درگیری بسیار,رندا حق ساخت پالت را در ساعتهای Roskopf بدست آورد و همچنین مجموعه ای از قطعاتی که توسط سایر برندها فراموش شده بود را,رندا در کار تولید خود جای داد.در تابستان 1971 رندا در رقابت با شرکتهای مطرح برآمد و در حرکتی جدید پنج ساختمان دیگر به این شرکت اضافه شد و کار به صورت قابل ملاحظه ای گسترش یافت و نیروی کار را به 520 نفر افزایش داد.در همان سال رندا مونتاژ ساعت را در Canton Ticino در جنوب سوییس به دست آورد.
زمان با تولید ساعت در همه جای دنیا در حرکت است.در اوایل دهه 1970 میلادی با ورود فناوری کوارتز,پایه های صنعت ساعت سازی مکانیکی به لرزه افتاد زیرا ساعتهای کوارتز نسبت به همتایان مکانیکی خود دقیقتر و تکنولوژی جدید چشم انداز امیدوار کننده ای برای بهره برداری از بازارهای جهانی به مشتریان ارائه می داد.رندا اولین با در 1974 حرکت خود را در راستای تولید موتور کوارتز توسعه داد.


 با توجه به اینکه بازارهای فروش در آسیا افتتاح می شد,رندا اولین شعبه خود را در هنگ کنگ و در سال 1972 تاسیس کرد.به دلایل استراتژیک تولید موتور کوارتز را در منطقه خلیج فارس گسترش نداد.تولید موتور کوارتز با قطعات سوییس در هنگ کنگ و چین از سال 1982 تا پایان دهه 1990 ادامه داشت.
ساعت مچی از یک کالای لوکس به کالای ارزان تبدیل شد.روندا با تلاشهای فراوان برای گسترش نیروی کار توانست تعداد زیادی از پرسنل جدید خود را آلزاس در همسایگی فرانسه استخدام کند که بیش از 50 اتوبوس در روز برای ارائه خدمات به پرسنل احتیاج بود.
ویلیام موست, بنیانگذار شرکت در سال 1985 در سن 76 سالگی به طور غیر منتظره فوت کرد و عملا یک شبه,مدیریت شرکت به فرزندانش منتقل شد. دختر او الیزابت و همسرش دانیل در حال حاضر برای رندا کار می کنند، در حالی که پسرش اریک در سال 1969 در موسسه فدرال فناوری زوریخ تحصیلات خود را تکمیل کرد و با این وضعیت نسل دوم فرصت تجدید نظر در تیم مدیریت را پیدا کرد.
با توجه به افزایش قیمت موتور ساعت,که توسط تولید کننگان ژاپنی آغاز شده بود,رندا عملیات مونتاژ موتور را از هنگ کنگ و چین به تایلند منتقل کرد و در سال 1990 یک شرکت فرعی تاسیس کرد تا قطعات موتورهای سوییسی در آن ساخته شود.رندا به طور پیوسته طیف وسیعی از محصولات خود را در این سالها ارائه داده بود و علاوه بر تعدادی از وسائل ساعت سازی این بار دست به تولید باطری لیتیومی زد که این پروژه خود بیش از ده سال به طول انجامید.
رندا توانست جشن 50 سالگی خود را در 1996 با 1000 کارمند شاغل در دنیا برپا کند و در همان سال نیز این شرکت اولین تولید کننده موتور ساعت در اروپا شد و گواهینامه استاندارد  ISO9001را کسب کرد که امروزه داشتن این گواهینامه برای سیستم مدیریت و کیفیت در بازارهای بین المللی مورد احتیاج است. در دهه 90 میلادی رندا پیشرفتهای زیادی با نفوذ در بازارهای جهانی کرد و در سال 1998 در حدود 9000 متر مربع در بنگلادش تاسیسات عظیم تولیدی برای گسترش کار راه اندازی کرد.نیروی کار فعال در تایلند در سالهای بعد به بیش از 1000 کارمند افزایش یافت.
در سال 2003 روندا خط تولید Startech را راه اندازی کرد و این حرکت انقلابی به پا کرد.موتورهای کرنوگراف تنوع بی نظیری را در تولید به مشتریان ارائه می داد.روندا در روابط تجاری روند مطلوبی را سپری کرد و توانست در ساعت سازی سوییس سرمایه گذاری قابل توجهی انجام دهد.
 با امکانات کارخانه مدرن لاوسن در سال 2004 ماشینهای CNC را تولید کرد.پیشرفتهای تکنولوژیکی برنامه ریزی شده با امکانات زیربنایی در تایلند باعث دو برابری سطح تولید در رندا شد و برای توسعه بیشتر تاسیسات عظیمی به وسعت 8000 مترمربع به ظرفیت تولید اضافه گردید.


روندا از سال 2000 تا 2010 بیش از 30 موتور جدید ساعت به تولیدات خود اضافه کرد که تقریبا همه آنها بسیار پیچیده بودند.با استفاده از موتور Startech 3500 جدید خود و عرضه نسخه های جدید و با بهره از عملکرد کرنومتردر بهار 2011 خط تولید جدید خود را راه انداخت و 23.90 x 25.60 mm کوچکترین محاسبه های زمان سنج را در این محصول ارائه می داد.
در سال 2013 رندا Ronda xtratech را به عنوان یک خط تولید جدید راه اندازی کرد.موتور Z60 رندا با طراحی جدید کرنوگراف بود و با نام xtratech معرفی شد و یک موتور سوییسی محسوب می شد.در واقع محصولی ایده آل برای طرفداران مد با قیمت های جذاب و پایین ارائه داده شد.همانطور که تقاضای موتورهای مکانیکی ساعت همچنان رو به کاهش بود,این شرکت تولید موتورهای مکانیکی را کاهش داد.

 

رندا همواره پیش قدم در توسعه تکنولوژی خود,با فن آوریهای روز می باشد تا شاخه های گسترده ای با این برند ایجاد کند و هر ساله در نمایشگاههای مهم در رشته ساعت مانند نمایشگاه بازل سوییس شرکت دارد تا خود را با جریان زمان هماهنگ کند.


RONDA