سبدخرید 0
سبد خرید
تعداد: 1 عدد
قیمت: 190000ريال

منظور از JEWELS در موتورساعت چیست؟

    شنبه 28 مهر

نقاطی که پایه چرخها و محورهای ساعت پیرامون آنها دوران دارند JEWELS معرفی می شود.

چرخ ها و محورهای اصلی ساعت داخل بوش هایی دوران دارند که به دلیل تحرک و چرخش بسیار باید از استقامت بالایی برخوردار باشند و از این رو در محل اتصال و نقطه اصلی اصطکاک از سنگهای یاقوت مصنوعی استفاده می کنند که هم طول عمر بیشتر داشته باشد و هم بدلیل صاف و صیغلی بودن اصطکاک کمتری ایجاد کند و همچنین آسیب پذیری چرخها و محورها در مقابل ضربه را کمتر می کند.

معمولا در ساعت های اتوماتیک این قسمت های اصلی که نقاط اتصال محور چرخ ها و بوش ها می باشند از یک طرف صاف و از طرف دیگر به شکل قیف مانند است که روغن بین محور و بوش در شیب سنگ قرار گرفته و باعث روان شدن چرخش و کاهش سطح اصطکاک  و استهلاک میشود و احتیاج است هر چند سال یکبار برای سلامت ساعت این چرخ ها  روغن کاری شود.

در بعضی از بوشهای فلزی دیده میشود مرکز بوش که باید به شکل دایره باشد از مرکز خارج شده و به شکل بیضی درآمده است که عمده ایراد یک موتور اتوماتیک ساعت می باشد. بوش ها به شکل ساده و ضد ضربه (انکابلوک) ساخته می شوند.بوش های ضد ضربه دارای فنر انکابلوک و کاسه سنگ و بوش استوانه ای می باشند.

JEWELS   یا جواهر در اصل به نقطه های رنگی در موتور ساعت گفته می شود که تعداد این سنگها در موتورساعتهای مختلف نسبت به نوع و کارایی آن متفاوت است.تعداد این سنگها از 24,23,21,17 و در نهایت 27 عدد می رسد.

دیده شده بعضی از فروشگاهها و وب سایت ها برای توجیه قیمت بسیار بالای بعضی از برند ها در توضیحات آن ها نوشته اند این سنگ ها دلیل قیمت بالای آن می باشد که در هفتاد در صد موارد این موضوع صحت ندارد .